Jak oduczyć psa uciekania? Dlaczego pies ucieka od właściciela?
Strona główna » Poradnik » Psy » Szkolenie »
Zastanawiasz się, jak oduczyć psa uciekania? Wiele osób nie potrafi zapanować nad niesfornym czworonogiem. Pamiętajmy, że nie każdy pupil jest ułożony i posłuszny z natury. Należy pracować nad jego zachowaniem, co wymaga cierpliwości, a zarazem sporego zaangażowania. Nie można jednoznacznie powiedzieć, kiedy pojawią się pierwsze efekty, gdyż jest to kwestia bardzo indywidualna. Dowiedz się, jak wychować szczeniaka – w zdecydowanej większości przypadków możemy równolegle uczyć go kilku komend, tak aby zaoszczędzić czas.
Dlaczego pies ucieka?
Nie masz pojęcia, jak oduczyć psa uciekania z podwórka lub od właściciela? Wbrew pozorom nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Pierwszym krokiem jest jednak zastanowienie się, co jest przyczyną problemu. Sprawdź również, jak wytresować psa – zarówno szczenię, jak i dorosłego osobnika. Wiadomym jest, że przyzwyczajenia kilkuletniego zwierzaka jest dość ciężko zmienić. Nie można jednak powiedzieć, że jest to niemożliwe. Poniżej opisano kilka czynników, przez które pies ucieka z posesji lub podczas spacerów z właścicielem.
- Konieczność zaspokojenia potrzeb – może okazać się, że zwierzę ucieka, ponieważ chce zaspokoić swoje podstawowe potrzeby (nie tylko fizjologiczne!). Mowa tutaj o aktywności fizycznej, węszeniu, kopaniu, gryzieniu itd. Warto wspomnieć także o tym, że pupil może potrzebować kontaktu z innymi czworonogami. W momencie, gdy znajduje się na smyczy lub przy nodze właściciel bardzo często nie pozwala mu na swobodne zachowanie. Oczekujemy, że pies będzie spokojnie spacerował i odciągamy go od innych czynności. To wielki błąd! Nie zapominajmy, że pies funkcjonuje zgodnie ze swoim instynktem, a narzucanie ograniczeń nie działa na korzyść.
- Znudzenie – twój pies ucieka na spacerze? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest znudzony. Dotyczy to w szczególności młodych zwierząt oraz szczeniąt. Zadaniem właściciela jest zapewnianie pupilowi rozmaitych aktywności. Należy się z nim bawić, tak aby spożytkował posiadaną energię. Oczywiście można ją również wykorzystać na tresurę oraz treningi. Początkowo zwierzę nie zawsze jest posłuszne, jednak z czasem przywyknie do innej formy spędzania czasu.
- Ograniczenie ilości serwowanych posiłków – okazuje się, że psy na diecie również mogą mieć problem z posłuszeństwem. Po ograniczeniu ilości serwowanych posiłków zwierzę może zacząć uciekać. W dużej mierze wynika to z chęci znalezienia jedzenia. Wiadomym jest, że walka z nadwagą nie należy do łatwych, szczególnie jeśli w przeszłości pies spożywał pokarm bez limitu. Istotne jest więc to, aby zwierzak jadł systematycznie (3-6 razy dziennie). Należy zakupić karmę o niższej zawartości kalorii – najlepiej skontaktować się z lekarzem weterynarii, który doradzi produkt najlepiej dopasowany do zapotrzebowania zwierzęcia.
- Problemy z socjalizacją – jeśli pies ucieka od właściciela do innych osób/zwierząt, to może oznaczać, że posiada on problemy z socjalizacją. Niektóre czworonogi są towarzyskie, a kontakt wyłącznie z domownikami bardzo często okazuje się niewystarczający. Rozwiązaniem tego problemu jest systematyczne dopuszczanie psa do kontaktu z innymi ludźmi lub psami. Oczywiście musimy upewnić się, że jest to bezpieczne. Nie zapominajmy, że nasz pupil może zostać pogryziony przez osobnika agresywnego, który nie wykazuje chęci do zapoznania się lub zabawy.
- Popęd seksualny – zarówno samce, jak i samice mogą uciekać ze względu na niezaspokojony popęd seksualny. Należy również wspomnieć, że w wielu przypadkach wywołuje to w nich frustrację oraz negatywne emocje. Nierzadko pojawia się agresja, która jest wynikiem niezaspokojonych instynktów. Właśnie dlatego zalecane jest operacyjne pozbawienie zwierzęcia płodności. To najlepsza opcja w przypadku, gdy nie chcemy, aby nasz pupil miał potomstwo. Nie zapominajmy, że rozmnażanie psów jest nieodpowiedzialne w sytuacji, gdy schroniska pękają w szwach. Specjaliści obalili mit głoszący, że każda suczka powinna chociaż raz w życiu urodzić szczenięta.
- Poczucie zagrożenia – jeśli twój pies ucieka na spacerze, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyną jest strach. Poczucie zagrożenia sprawia, że nawet posłuszny zwierzak traci panowanie nad sobą. Musimy uwzględnić, że każdy pies posiada zupełnie inną osobowość. Niektóre osobniki wykazują wyższą wrażliwość, niż pozostałe. Lęk może wywoływać wiele różnych czynników – inne zwierzęta, hałas, wycie syren policyjnych, fajerwerki i petardy. Nie istnieje skuteczne rozwiązanie tego problemu. Musimy ograniczyć intensywność bodźców, które sprawiają, że czworonóg traci poczucie bezpieczeństwa i szuka ratunku w ucieczce. Nie zapominajmy, że wystraszony pies jest narażony na szereg zagrożeń z otoczenia np. potrącenie przez samochód.
- Chęć polowania – rasy myśliwskie posiadają szczególnych instynkt łowiecki, który może obudzić się w najmniej spodziewanym momencie. Zwierzak może odczuwać silną potrzebę zapolowania na kaczkę, wiewiórkę, czy też kota. Bacznie obserwuje otoczenie, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy na horyzoncie pojawi się jakiś okaz. Ciężko powiedzieć, jak poradzić sobie z takim problemem. Wychowanie psa myśliwskiego jest dość trudne, a więc lepiej nie decydować się na taką rasę, jeśli nie możemy zapewnić zwierzakowi dogodnych warunków do zaspokojenia ważnych potrzeb życiowych.
- Okres szczenięcy – pies ucieka z podwórka? Bardzo często dotyczy to szczeniaków, które nie są jeszcze ułożone. Musimy konsekwentnie wzmagać w pupilu pożądane zachowania. Istotne jest to, aby psa w młodym wieku pilnować. Nie możemy przewidzieć jego zachowania, co stanowi dla niego spore zagrożenie. Czworonóg, który wybiegnie na ruchliwą ulicę może ulec śmiertelnemu wypadkowi. Trzeba także wziąć pod uwagę ryzyko ataku przez inne zwierzęta.
Co zrobić żeby pies nie uciekał?
Nie można jednoznacznie powiedzieć, co zrobić żeby pies nie uciekał na spacerze lub z posesji, ponieważ każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Zastanówmy się, co może skłaniać naszego pupila do takiego zachowania. Ważne jest, aby ograniczyć ryzyko jego ucieczki do absolutnego minimum. Znacznie łatwiej mają osoby, które spędzają z czworonogiem dużą ilość czasu. Pies mieszkający w bloku nie ma możliwości samodzielnego wychodzenia na zewnątrz. Zupełnie inaczej jest, gdy wypuszczamy go na ogród. Wystarczy chwila nieuwagi, aby znalazł on sposób na ucieczkę.
- Zabezpieczenie posesji – jeśli wypuszczasz psa na ogród, to pamiętaj o tym, aby starannie zabezpieczyć ogrodzenie. Zwierzak może przejść pomiędzy szczeblami lub przeskoczyć płot. Nierzadko również kopie doły, aby przemknąć pod ogrodzeniem. Dobrze, jeśli brama lub furtka posiada niezawodne zamknięcie.
- Wzmacnianie pozytywnych zachowań – nie należy karać psa za ucieczkę, gdyż w większości przypadków nie przynosi to pożądanych rezultatów. Zamiast tego konieczne jest wzmacnianie w nim pozytywnych zachować. Nagradzamy zwierzaka za posłuszeństwo np. powrót do właściciela po ucieczce.
- Tresura – niezwykle istotne jest to, aby tresować psa i stopniowo uczyć go posłuszeństwa. Nawet, jeśli do naszego domu trafiło dorosłe zwierzę, to nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć proces nauki. Szczególnie istotna jest komenda „do mnie” czy też „zostań”. Wiadomym jest, że każdy czworonóg przyswaja nowe informacje we własnym tempie.
- Zaspokajanie potrzeb – zadbajmy o to, aby zaspokoić wszystkie potrzeby psa. Mowa tutaj w szczególności o aktywności fizyczne. Należy zagwarantować zwierzęciu minimum jeden długi spacer dziennie. Ponadto, niektóre rasy posiadają większą ilość energii i muszą się „wybiegać”. Nie zapomnijmy również o zabawkach i niesztampowych formach spędzania wolnego czasu.
- Chodzenie na smyczy – psa, który wykazuje tendencję do ucieczki należy wyprowadzać wyłącznie na smyczy. Jeśli zdarzy mu się uciec, to nie biegnijmy za nim, ponieważ dla niego będzie to zabawa.
- Kontakt z innymi psami – jeśli mamy taką możliwość, to umówmy się na wspólny spacer z osobami, które również mają zwierzaki. Dzięki temu możliwa jest bezpieczna socjalizacja.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl